Začali tancovať, hrať na hudobných nástrojoch a spievať: „Hare Krišna.” Toto hnutie sa nedá nevšimnúť. V Maďarsku sa na začiatku deväťdesiatych rokov začali tešiť veľkej obľube. Nečudo, že sa o ich činnosť začal zaujímať antikult – novodobý inkvizítor.
Maďarský antikult v akcii
Komunita je v Maďarsku registrovaná od roku 1989 ako Skupina maďarských oddaných vedomých Krišnu (skratka ISKCON alebo Hare Krišna). V septembri 1991, po druhom celoštátnom festivale Hare Krišna, Gejza Németh, reformovaný minister, teológ a katolík, začal v mnohých novinách útok proti hnutiu. Jeho hlavné obvinenia spočívali v tom, že jednotlivci majú vymyté mozgy, sú oddelení od svojich rodín, zabudli na to, že sú Maďari, používajú psychický teror, agresívnu psychotechnológiu a podobne. Obvinil ich zo všetkého čo ho napadlo. Učebnicový príklad náboženskej neslobody.
Krátko po obvinení nasledoval druhý krok: Už o mesiac neskôr s pomocou dvoch protestantských ministrov Gejza Németh založil Helping Friend Team, maďarskú verziu antikultového hnutia. Ciele antikultového hnutia sú desivé. Tu sú niektoré z nich: „zverejniť informácie“, „upozorniť orgány trestného vyšetrovania“, „vytvoriť orgán na prijímanie sťažností proti deštruktívnym kultom“, „zasiahnuť proti televíznym a rozhlasovým programom, ktoré tieto kulty šíria“, „ deprogramovať obete týchto kultov“, „neutralizovať ekonomické a politické prenikanie, ktoré ohrozuje národnú bezpečnosť“. Teda použiť všetky overené zbrane antikultových organizácií:
Označiť skupinu – vyhlásiť ju potenciálne za nebezpečnú – tlačiť na zákonodarné orgány – až ju úplne zakázať.
Aby to mohli dosiahnuť, zapojili do činnosti aj média. A tie veru hanlivými článkami nešetrili. Jeden z kresťanských periodík nazval hnutie Hare krišna satanovou pavučinou.
Začiatkom roku 1993 Németh navrhol výboru zástupcov 36 cirkví, aby sa oddelili od nebezpečných náboženských skupín (medzi týmito skupinami vymenoval ISKCON), ale výbor tento návrh zamietol. O niečo neskôr Albert Tóth, reformovaný minister a predstaviteľ Maďarského demokratického fóra, predložil Výboru pre ľudské práva maďarského parlamentu pozmeňujúci návrh, že štyri cirkvi, ktoré zastupujú deštruktívnu ideológiu (medzi nimi aj ISKCON), by nemali dostať podporu.
Pomohli ľudia
Kvôli tlaku médií a verejnosti maďarská vláda začala konať proti hnutiu Hare Krišna, pričom boli niektorí členovia zadržaní a vyšetrovaní. Návrh neprešiel. Aj vďaka petícii ľudí, ktorí sa postavili za hnutie Hare Krišna. A tak v marci 1994 parlament odhlasoval vládnu podporu ISKCON, stiahol pôvodné obvinenie ISKCON ako „deštruktívneho kultu“ a uznal jeho náboženský život a charitatívnu prácu.
Samotné hnutie Hare Krišna sa bránilo proti obvineniam antikultu a následne bolo oslobodené od všetkých obvinení. Maďarské súdy uznali, že neexistujú dôkazy na podporu obvinení proti hnutiu a že vyšetrovanie bolo motivované predsudkami a diskrimináciou zo strany antikultových organizácií, ktoré majú spojenie s FECRIS.
Výsledkom súdneho procesu bolo, že hnutie Hare Krišna získalo späť svoj právny status a právo na slobodné vyznávanie svojho náboženstva. Táto situácia tiež poukázala na potrebu ochrany náboženských menšín pred neopodstatnenými obvineniami a diskrimináciou.
To je len jedna krajina, v ktorej sa samotní ľudia postavili za náboženskú slobodu. Hnutie Hare Krišna však čelí prenasledovaniu zo strany antikultových organizácií vo viacerých krajinách. Včera to bolo Maďarsko, dnes to je Rusko. Kde to bude zajtra? Antikultové organizácie ako FECRIS a RACIRS a ich ďalšie odnože, dnes nerozhodujú len o tom, ktoré náboženské hnutie má právo na existenciu a ktoré nie, ale porušujú základné ľudské práva. Očierňujú a nálepkujú aj organizácie, ktoré sú mimo politiky aj mimo náboženstva. V posledných rokoch sa zosilňuje útok aj na medzinárodné hnutie Allatra, ktoré upozorňuje na klimatické zmeny. Cieľ antikultov, ktoré manipulujú verejnou mienkou je jasný – zničiť demokraciu a vytvoriť totalitu, v ktorej panuje len jeden názor.
#demokracia #sekta #antikult #fecris #harekrisna
In 1998, ISKCON (Hare Krishna) published an... ...
Celá debata | RSS tejto debaty